Krótka historia o popularnym miasteczku Wisła

Krótka historia o popularnym miasteczku Wisła

Wisła to niewielkie miasteczko położone w głębi Beskidu Śląskiego w województwie śląskim. Ta urokliwa miejscowość, jedna z ulubionych wśród turystów. Słynie przede wszystkim z Baraniej Góry, gdzie swoje źródła ma najdłuższa rzeka Polski o tej samej nazwie. Kilkanaście lat temu do Wisły zaczęli tłumnie zjeżdżać też fani sportów zimowych, a w szczególności skoków narciarskich. Stąd bowiem wywodzi się nasz najlepszy jak dotąd skoczek – Adam Małysz.

Jak było na początku

Za początki rozwoju turystycznego Wisły można uznać rok 1882, kiedy to niejaki Bogumił Hoff z Radomia, badacz kultury ludowej przebywając w Wiśle, zachwycił się jej urokiem i postanowił rozreklamować miejscowość wśród znajomych i przyjaciół. To on właśnie wybudował pierwszy dom wypoczynkowy w Wiśle o nazwie “Warszawa”. Wkrótce zaczęły powstawać kolejne, tym razem za sprawą uczonego i filozofa Juliana Ochorowicza. Do niego należały “Placówka”, “Maja” oraz “Sokół”. A zatem mniej więcej w drugiej połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze pokoje do wynajęcia w Wiśle, przeznaczone dla turystów. Wkrótce zyskująca popularność miejscowość zaczęła przyciągać nie tylko zwykłych ludzi, ale także znanych pisarzy, takich jak Maria Konopnicka, Bolesław Prus czy Władysław Reymont. Ten ostatni właśnie pisał w jednej z willi Ochorowicza swoje dzieło “Chłopi”. Nazwa “Placówka” z kolei została nadana na pamiątkę pobytu Bolesława Prusa.

W 1911 roku dzięki staraniom zarówno Hoffa, jak i Ochorowicza, w centrum Wisły powstał nowoczesny zakład kąpielowy. Ten z kolei przyczynił się do rozwoju turystycznego tak dalece, że wkrótce został uznany za letnisko. W okresie międzywojennym Wisła stała się uzdrowiskiem. Zaczęła się rozbudowywać, powstał basen kąpielowy oraz skocznia narciarska. Nastąpił rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. W 1931 roku władze województwa przekazały na rzecz prezydenta Polski zameczek, z którego do dziś dnia mogą korzystać kolejne głowy państwa.

Ciągle rosnąca popularność i nieustający rozwój

Po wojnie prywatne pensjonaty zostały przekazane na rzecz FWP. To spowodowało masowe natarcie letników na miejscowość, która stała się jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w górach, a na pewno najpopularniejszym wśród ludzi pracy Górnego Śląska. Z czasem oprócz państwowych domów wczasowych, zaczęły powstawać kwatery prywatne i pensjonaty. Pokoje Wisła cieszyły się dużą popularnością. Wkrótce, dla bardziej wymagających, zaczęły powstawać również hotele.

Obecnie Wisła to miejsce, które przyciąga tłumy wczasowiczów. Bogata baza noclegowa, duża liczba restauracji, piękne krajobrazy, to wszystko działa na turystów jak magnez. Z przyjemnością wynajmują oni pokoje Wisła wiedząc, że spędzą niezapomniane chwile w tym pięknym letnisku.

Dodaj komentarz